Click here to register for Season 3! 

Josef, our director of scheduling, has released the following schedule below.

Using season 2 ladder maps, I randomize the schedule so that everyone plays each other.  The only issue is that the brand new maps (King Sejong Station, Overgrowth, Merry Go Round) won’t be available until April 14th. So we may skip those games in week 1.

Here’s the schedule:

winner in bold

Week Player 1 Player 2 Map
1 Decy JDON Alterzim Stronghold TE
1 HurtnTime Gorland Frost LE replay  cast
1 Sef Blake Habitation Station LE replay  cast
1 Shiek SirMalagant Merry Go Round LE – map not available, played Habitation Station LEreplay>  cast
1 Freeedom AgtOrange Overgrowth LE – map not available, played Frost
1 VIIXIMCMXC SamuraiPanda Waystation
2 VIIXIMCMXC AgtOrange Alterzim Stronghold TE
2 Blake Gorland Habitation Station LE
2 Shiek Decy King Sejong Station LE
2 HurtnTime Freeedom Merry Go Round LE
2 SamuraiPanda JDON Overgrowth LE
2 Sef SirMalagant Waystation
3 VIIXIMCMXC Gorland Alterzim Stronghold TE
3 SamuraiPanda Blake Frost LE
3 Sef JDON Habitation Station LE
3 Shiek Freeedom King Sejong Station LE cast
3 Decy SirMalagant Merry Go Round LE
3 HurtnTime *forfeit win AgtOrange Waystation
4 AgtOrange *forfeit win SamuraiPanda Alterzim Stronghold TE
4 JDON Blake *forfeit win Frost LE
4 Freeedom Sef King Sejong Station LE
4 Decy HurtnTime Merry Go Round LE
4 Shiek Gorland Overgrowth LE
4 SirMalagant VIIXIMCMXC Waystation
5 JDON VIIXIMCMXC Alterzim Stronghold TE
5 Gorland*forfeit win SamuraiPanda Frost LE
5 AgtOrange Sef *forfeit win Habitation Station LE
5 SirMalagant HurtnTime King Sejong Station LE
5 Shiek Blake Merry Go Round LE
5 Freeedom Decy Overgrowth LE cast
6 Gorland Decy Alterzim Stronghold TE
6 SamuraiPanda Sef Frost LE
6 JDON Freeedom Habitation Station LE
6 AgtOrange SirMalagant King Sejong Station LE
6 Shiek VIIXIMCMXC Merry Go Round LE
6 Blake HurtnTime Waystation
7 SamuraiPanda SirMalagant Alterzim Stronghold TE
7 Blake *forfeit win AgtOrange Habitation Station LE
7 Gorland JDON King Sejong Station LE
7 Sef Decy Merry Go Round LE
7 Shiek HurtnTime Overgrowth LE
7 VIIXIMCMXC Freeedom Waystation
8 Blake VIIXIMCMXC Alterzim Stronghold TE
8 Shiek SamuraiPanda Frost LE
8 Gorland Sef Habitation Station LE
8 SirMalagant Freeedom King Sejong Station LE
8 AgtOrange Decy Merry Go Round LE
8 JDON HurtnTime Overgrowth LE
9 VIIXIMCMXC HurtnTime Alterzim Stronghold TE
9 Gorland SirMalagant Frost LE
9 Shiek Sef Habitation Station LE
9 Blake Freeedom King Sejong Station LE
9 SamuraiPanda Decy Merry Go Round LE
9 JDON AgtOrange Overgrowth LE
10 Freeedom SamuraiPanda Alterzim Stronghold TE
10 Shiek JDON Habitation Station LE
10 AgtOrange Gorland King Sejong Station LE
10 SirMalagant Blake Merry Go Round LE
10 HurtnTime Sef Overgrowth LE
10 Decy VIIXIMCMXC Waystation
11 HurtnTime SamuraiPanda Alterzim Stronghold TE
11 Shiek AgtOrange Frost LE
11 Freeedom Gorland Habitation Station LE
11 Decy Blake King Sejong Station LE
11 Sef VIIXIMCMXC Merry Go Round LE
11 SirMalagant JDON Overgrowth LE

This season’s playoff bracket, we’ll implement a loser’s bracket. It will still be a best of 1 – except for the semis and finals. If you lose in winner’s bracket, you’ll be dropped down to the loser’s bracket based on the round you lost. If you lose in the loser’s bracket, you’re out.

 

Standings

TEAM GP W L T UPS PTS PF PA DIFF PCT STRK
Freeedom 12 9 3 0 1 19 9 3 +6 0.750 W8
SirMalagant 12 9 3 0 0 18 9 3 +6 0.750 L1
Josef 13 9 4 0 2 20 9 4 +5 0.692 W2
Blake 14 8 6 0 2 18 8 6 +2 0.571 L1
AgtOrange 14 5 9 0 1 11 5 9 -4 0.357 W1
KenjiMuyo 12 3 9 0 0 6 3 9 -6 0.250 L1
Mordred 4 1 3 0 0 2 1 3 -2 0.250 W1
MicroJackson 13 3 10 0 2 8 3 10 -7 0.231 L2
Ties are broken as follows:
Best Win Percentage, Most Points, Fewest Games Played, Most Number of Wins (including OTW), Highest Points For minus Points Against, Lowest Points Against
LEGEND FOR STATISTICAL ABBREVIATIONS
GP = GAMES PLAYED
PF = POINTS FOR
PA = POINTS AGAINST
AVG = AVERAGE
W = WINS (2 points)
L = LOSSES (0 points)
T = TIES (1 points)
OTW = OT WINS (0 points)
D = DEFAULTS (0 points)
L10 = Last 10 Games
UPS = UPSET POINTS
PTS = POINTS (including UPS)
PCT = WINNING PERCENTAGE

Casts

 game 01, AgtOrange vs Josef (video) minute 0:55:00 to 1:05:00
game 02, Freeedom vs MicroJackson (video) 1:20:00 to 1:30:00
game 03, Mordred vs Blake (video)
game 04 KenjiMuyo vs SirMalagant (video)
game 05, Mordred vs AgtOrange (video)
game 06 KenjiMuyo vs Blake (video)
game 07 Microjackson vs Josef (video)
Game 08 – Freeedom vs SirMalagant (video)
Game 09 – Blake vs Freeedom (video)
Game 10 – AgtOrange vs Freeedom (no caster)
Game 11 – AgtOrange vs Blake (video)
game 12 Josef vs Mordred (video)
Game 13 KenjiMuyo vs Josef (video)
game 14 MicroJackson vs Mordred (video)
game 15: Josef vs Freeedom
game 16: Josef vs SirMalagant (video)
game 17: MicroJackson vs SirMalagant (video)
game 18: SirMalagant vs Blake (video)
game 19: Josef vs Blake (video)
Game 20: AgtOrange vs SirMalagant (video)
Game 21: AgtOrange vs Blake
Game 22: AgtOrange vs Josef
game 23: Blake vs Freeedom
game 24: Blake vs KenjiMuyo
game 25: KenjiMuyo vs MicroJackson
game 26: MicroJackson vs AgtOrange
game 27: Josef vs MicroJackson
game 28: SirMalagant vs Blake
game 29: AgtOrange vs KenjiMuyo
game 30: MicroJackson vs Blake
game 31: Josef vs SirMalagant
game 32: Josef vs Blake
game 33: MicroJackson vs Blake
game 34: SirMalagant vs Freeedom (skip to 6:50)
game 35: Josef vs Freeedom (skip to 5:30)